KARIN PARROW, olja på duk, signerad.
"Promenaden, Arma di Taggia". 50 x 66 cm.
Sedvanligt ytslitage. Mindre nålhål.
Parrow, Karin (1904-1984), svensk målarinna. Syster till Evert Taube. Hörde till Göteborgskoloristernas krets. Tog starka intryck av kollegan Ivan Ivarsons färgstarka måleri, som hon omformade i en expressiv natursyn. Hennes senare måleri visar mer dämpade färger när hon målar landskap och figurer från skärgården vid Göteborg.