Fanerade samt delvis massiv alm. Fasta stoppade sitsar. Sitthöjd ca 45, höjd ca 85 cm (vardera).
Förstärkningar. Smärre skador och lagningar. Smärre slitage. Maskstungna.
Lessebo Gård, Småland.