Mässing. Urhuset krönt at putto. Emaljerad urtavla. Pendel medföljer. Längd 27,5. Bredd 11. Höjd 50 cm. Nyckel finns.
Slitage. Urtavlans emalj med skador.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10