SPEGEL, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811). Med Stockholms hallstämpel. Sengustaviansk.
Förgylld, bronserad och målad. Skuren dekor samt dekor av pastellage. Tudelat kvicksilverfolierat originalglas. 138,5 x 63 cm.
Smärre skador, lagningar och slitage. Dekorbortfall och torksprickor. Anlupet glas.
Spegelmakare i Stockholm. Burskap från 1791. Arbetar i gustavianska former.