VAS, flussglas, möjligen Frankrike, 1800-talets slut.

Droppformad med utvikt mynning. Opalvitt glas med handmålad dekor av meanderbårder, bårder och klassicerande ansiktsprofil i svart, sepia rödorange och guld. Höjd ca 37 cm. Undertill märkt 2.

Smärre slitage. Smärre nagg på insidan upptill.

Utropspris
1 500 SEK