Oval skiva med alrotsfanér. Låda i sargen. Lyrformat ben på rektangulär fotplatta med fyra svärtade kulfötter. L 89, b 65, h 73.
Slitage, repor, fanérskador. Smärre lagningar. Två strängar saknas i lyran.