SKÄRMMÖSSA, för officer vid flottan, Rörström & Co, Stockholm, Sverige. 1900-talets början.

Skärmmössa med mörkblått mösskapell och lackerad skärm. Vid fronten ett rönt ankare flankerat av blad. Vid sidorna förgyllda mässingsknappar med sammanlänkande snodd. Fodrad insida med ett brunt svettband av läder samt vid botten en etikett från Rörström & Co, Stockholm. Längd vid svettremmen ca 18 cm. (totallängd ca 22 cm.

Bruks - och åldersbetingat slitage. Märken. Skärmen med krackelyr. Missfärgad/fläckar. Enstaka mindre lagningar. Krackelyr.

Utropspris
1 500 SEK