Fanerade med mahogny. Skrivbord med tre uppfällbara lock varav en skinnklädd skrivskiva, bakomliggande förvaring. Tre mindre fack med skjutbara lock samt två dokumentfack. Fyra lådor samt nio hyllplan. Bredd 125, bredd 85, höjd 96 cm. Skrivstol med genombruten rygg, svängda armlän. Lös stoppad sits. På hjul. Svarvad dekor. Sitthöjd ca 44 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Ställvis blekta. Torrsprickor. Lagningar. Fläckar. En lös nyckelskylt medföljer. Klädsel med bristningar.