FORNFÖREMÅL, 3 st, Egypten, troligen sentid 664-331 f Kr.
Uschebti av fajans med turkosblå glasyr. Amulett av lera i form av sittande guden Horus. Fragment av väggmålning med polykrom bemålning från gravkammare. H 4-12.
Slitage, skador.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.