BOKSKÅP, empirestil, enligt uppgift Österrike, omkring 1900.

Mahognyfanér, tvådelat med tre glasade dörrar i övre del, underdel med tre skåpdörrar och tre lådor. Dekor av mässingsbeslag i form av volutformade akantusrankor. Sex nedåt avsmalnande ben med fothylsor. L 188, b 35-51, h 232. Nyckel finns.

Slitage, repor, skador.

Utropspris
4 000 SEK