EDWARD CHARLES BARNES, olja på duk, signerad.
Kvinna med grå jako. 81 x 56 cm.
Dubblerad duk. Retuscher. Slitage. Märken efter ram. Ej examinerad ur ram.
Edward Charles Barnes var en brittisk bildkonstnär född i London. Barnes var en viktoriansk konstnär och är främst känd för att ha målat genrescener och porträtt av kvinnor och barn.