Förgylld brons. Vit emaljerad urtavla vars klockhus flankeras av krinolinklädd dam med skrivattribut. Socklar smyckade med blad- och fruktverk. Nyckel finns, ej ursprunglig pendel. Bredd 36, djup 15, höjd 45 cm.
Dekordelar saknas. Nagg i urtavla. Kompletterad(pendel). Avnött. Ej funktionstestad.