Hans Dahl

(Norge, 1849-1937)
Hans Dahl
(Norge, 1849-1937)

HANS DAHL, olja på duk, signerad.

"Balestrand". 53 x 73 cm.

Smärre krackelyr. Färgbortfall.

Proveniens

Enligt medföljande sidor tillhört från 1900-talets början - 1937 Fam. Karl Olof Wilhelm Wettergren, Strålsnäs gård. 1937 - 1939 Fam. "Maj" Bengtsson, Näsby Park. 1939 - 1975 Fam. "Maj" Tronje, Solna. 1976 - 2017 Fam. Christer Tronje, Norrköping.

Utropspris
40 000 SEK