VAS, glas. Jugendstil, Design Bertil Vallien, Boda.
Rak på rund fot. Transparent glasmassa med mörklila naturalistisk randdekor. Undertill med inskription "B.Vallien Till Marghareta 12/8 90". H 27. Proveniens: Margareta och Lennart Rodhe.
Obetydligt nagg, smärre rispor, inre beläggning.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.