Signerad HK. Gulbeige, brun och blågrön glasyr. Ampel med avslutande kotte och veckad kant. Upphängd med snören. Diameter 36 cm.
Bruksslitage. Avslag på pigg invändigt. Smärre nagg. Senare snören.