Fanér av bla mahogny, övre glasad dörr med spröjsverk, nedre dörr med målad girlanddekor och urna. Krönande sprängd gavelfronton. B 59, djup 41, h 198.
Slitage, repor. Sprickor. Nyckel saknas.