Mahognyfanér, blindträ av ek, tvådelat. Glasade dörrar med rikt utformat spröjsverk, krönande skuren dekor av bla tandsnitt. B 70, djup 46, h 185.
Slitage, repor, sprickor. Nyckel saknas.