Ek, delvis svärtat trä. Rak form, i fronten två dörrar, nedtill låda. På skulpterade lejonfötter. Senare pålagd skuren dekor. Nyckel finns.
Dekordelar senare. Kompletterat. Slitage och skador, bl a saknade/skadade dekordelar. Fötterna möjligen empire, 1800-talets första hälft.