WALKER & HALL, plunta av silver, Sheffield, England, tidigt 1900-tal.

Rektangulär, lätt välvd form med rundade kanter. Gångjärnsförsett lock. Locket med låsspärr samt underdel med avtagbart fodral, detta invändigt förgyllt. Höjd 10,5 cm. Vikt ca 86 gram.

Bruks- och åldersbetingat slitage. Anlupen. Skrapmärken.

Utropspris
1 500 SEK