OKÄND KONSTNÄR 1800/1900-TAL, olja på duk, omkring 1900.
Kopia efter Hans Makarts "Der Sommer". 129 x 214 cm.
Färgbortfall, lagning, retuscher.
Enligt uppgift:Kapten N Lindhé, Stockholm.J D Åmell, 1938J Åmell, 1947Jägmästare Åmell