VÄRJA samt FÄKTMASK, 1900-talets andra slut.

Elektrisk värja för fäktsport. Denna med stukatklinga, rundad parerplåt samt handriktigt grepp. Längd ca 107, varav klingan ca 80 cm. Fäktmask med metallnät och delvis stoppad textil. Höjd ca 30 cm. Ett extra grepp för värja medföljer.

Omfattande bruksslitage med mindre skador och missfärgning. Elen ej funktionstestad. Bucklor.

Utropspris
1 500 SEK