Prins Wilhelm och prinsessan Maria vid storfurst Mikael Nikolajevitj av Rysslands (1832-1909) begravning 1910. Ram av mahogny med förgylld krona, monogram och datum.
Bildens storlek ca 22x28,5 cm.
Två fotografier, föreställande en kvinna medföljer. På baksidan hälsning skriven till Cecilia af Klercker. Fotografiets storlek 14,5 x 8 cm. Uppfäst på papp, ej ramade.
Gulnad. Inga synliga skador. Ej examinerad ur ram. Ramen med skador.
Två små fotografier med slitage. Repor. Skyddspapper skadade.
af Klercker-Lewenhauptska samlingarna på Cathrineborg, Sörmland
Cecilia af Klercker var hovdam hos prinsessan Maria då hon och prins Wilhelm representerade kung Gustav V vid storfurstens begravning.