Helsinki Winter Sale F504
Selected Gifts E1128
Curated Timepieces – november F529
Josef Frank med vänner – Winter Edition F534
Jerns Vapensamling E1122
En svensk privatsamling F578
The Beautiful Line F593
Design Jewellery Online E1100
Design
844898

David Rosén

(Sverige)
David Rosén
(Sverige)

DAVID ROSÉN, soffbord, "579-022" ur "Futura"-serien, Nordiska Kompaniet, formgiven 1948/1949.

Bok samt skiva i formpressad mahogny. Undertill tidskriftshylla. Brickmärkt. Längd 99, bredd 54, höjd 54 cm.

Slitage. Repor.

"De låga borden är en viktig del av den moderna möbelfamiljen och är här representerade med icke mindre än sex olika modeller. Bord 579-022 är ett soffbord med en formpressad fanerskiva samt en undre skiva för tidskrifter eller dylikt", ur "FUTURAS produktkatalog", Esselte Stockholm, 1949, sid 8. Modellen återgiven i bild på samma sida.

Utropspris
2 000 SEK