SPEGEL, av Eric Wahlberg (mästare i Stockholm 1788-1811). Sengustaviansk.
Förgylld och bronserad. Dekor av fleuroner och pärlstav. Tudelat glas. Signerad EW samt med Stockholms hallstämpel. Höjd 167, bredd 77 cm.
Smärre slitage. Smärre färgbortfall. Torrsprickor. Något anlupet glas.
Spegelmakare i Stockholm. Burskap från 1791. Arbetar i gustavianska former.