JOHAN ERICSON, olja på pannå, signerad Joh. Ericzon och daterad 1878.
Kustlandskap med fiskenät. 20 x 32 cm.
Krackelerad. Ställvis obetydliga retuscher samt skrapmärken.
Utförd "plein air". Ericson reste hösten 1878 till Paris (Viggo Loos, "Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-1885", 1945, s. 194). Loos nämner att Ericson strax innan sin avresa besökte Arildsläge, Ängelholm och vissa platser i Blekinge (op. cit. s. 195). Skulle målningen trots allt vara utförd i Frankrike utgör den eventuellt hans tidigaste kända målning utförd på fransk mark.