Richard Johansson, objekt/installation med teckning, måleri och blandteknik i ett skåp av trä, signerad
”Skymning vid klostret”. 200 x 60 x 60 cm. Bockar medföljer, höjd 78 cm. Bok, "Tillsammans. Mette Björnberg & Richard Johansson", medföljer.
Slitage i enlighet med konstnärens intention. En kontakt saknas.
Vandringsutställning,"Tillsammans/Together" (med Mette Björnberg), 2009 – 2010, Kristianstads Konsthall, Växjö Konsthall, Västerås Konstmuseum.
Björnberg, Johansson, Kjellgren m.fl, "Tillsammans. Mette Björnberg & Richard Johansson", 2009, avbildad på uppslag.