PELLE SWEDLUND, olja på duk, signerad PS och daterad -13.
"Den stängda dörren" (Gripsholm). Duk 79 x 65 cm.
Litet färgbortfall i övre högra hörnet.
Tidigare i häradsdomare August Dahls samling, Svängsta.
Baltiska utställningen 1914.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 4, upptagen och avbildad under samling 306: "Häradsdomare August Dahl, Svängsta" (under titeln "Röd vägg med dörr").
Konst i svenska hem, samling Dahl, Karlshamn.