SABEL "Saschka", Sovjetunionen 1930-1940-tal.

Knapp märkt C.C.C.P med kyrilliska bokstäver. Träfäste. Eneggad böjd stål klinga. Läderklädd svart balja med mässingsbeslag. Klingans längd 81 cm. Tot. längd 97 cm.

Ställvis omfattande slitage.

Utropspris
200 EUR