FOTOGENLAMPA, metall och glas, nyrenässans, 1800-talets andra hälft.

Urnformad fot i patinerad metall mer rik dekor och oljehus i glas. Delvis godronnerad, lejonmaskaroner, fåglar, med mera, hänklar i form av putti. Godronnerad kupa i gult samt frostat glas med polykrom, målad dekor av blommor, fjärilar och fåglar. H 68.

Kupan med nagg, sprickor och bräkage, delar saknas, ej ursprungligen tillhörande. Oljehus med nagg. Slitage.

Utropspris
1 500 SEK