Barock

(Sverige)
Barock
(Sverige)

SKRIVBORD MED UPPSATS, barock, 1700-tal.

Fanerat med valnöt och valnötsrot. Uppsats med mindre lådor. Uppfällbar skiva med bakomliggande skrivinredning och mindre lådor. Nedtill med sex lådor samt dörr med bakomliggande hyllplan. Beslag av brons. Längd 124. Bredd 57. Höjd 98 cm. Nyckel finns.

Nycklar saknas till mindre lådor och skrivklaff. Slitage. Ställvis blekt. Avslag på ben.

Utropspris
15 000 SEK