FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

FLINTLÅSGEVÄR, 1700-tal.

Mörkbetsad helstock med skuren dekor och kolvlåda. Beslag i stål och mässing. Låsbleck stämplat "PBM". Pipan med otydlig stämpel, möjligen "OW". Längd 137 cm.

Slitage. Sprickor och avslag. Stock med spår av skadedjur. Delvis renoverat och lagat.

Utropspris
8 000 SEK