Fingerborg, Edvard Emanuel Petterson, Stockholm, 1851. Höjd ca 2,2 cm. Fingerborg, stämplad 'N&C', Stockholm, 1800-tals. Höjd ca 2,4 cm. Fingerborg, Georg Wilhelm Pettersson, Turku, Finland, 1913. Med graverad inskription. Höjd ca 2,5 cm. Totalvikt ca 10,5 g. Två etuier medföljer.
Slitage, repor, mindre bucklor.