Mahognyfaner, armlän med voluter och snidad dekor. Fast, stoppad klädsel, sits med resårer. Längd 150 cm, sitthöjd 46 cm, totalhöjd vid ryggkrönet 110 cm.
Senare klädsel, förstärkningar i ryggen. Fanerskador, spricka.