Rolf Winquist

(Sverige, 1910-1968)
Rolf Winquist
(Sverige, 1910-1968)

ROLF WINQUIST, porträtt av Stefania Löthman gelatinsilverfotografi. Vintage.

Copyrightstämpel a tergo. 27,5 x 20 cm. Vintage. Ytterligare 2 gelatinsilverfotografier medföljer, porträtt av Georgette Dugree och Birgitta Öfling Miss Sweden 1960. Vintage.

Oramade.
Fingeravtryck och obetydliga mycket ytliga repor.
Veck i de nedre hörnen.

Proveniens

The L. Fritz Gruber Collection, Köln.
Inköpt direkt från fotografen till samlingen ovan.

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av olika modehus, tidingar och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.

L. Fritz Gruber (1908-2005) var en tysk reklamman, fotograf, journalist, samlare och curator – en pionjär på den tyska scenen för fotografi. Fritz Gruber började samla fotografi redan på 1920-talet. Med tiden växte intresset för fotografi till en högklassig samling med bilder av bland andra Man Ray, Cecil Beaton, Ansel Adams, Henri Cartier Bresson och August Sander. Samlingen är unik, inte bara genom sitt innehåll utan också för att paret Gruber var nära vänner med flera av de representerade fotograferna.
I ungefär två decennier hade L. Fritz Gruber både en professionell och en vänskaplig relation med konstnären Man Ray, som han för första gången mötte i Paris 1956. Genom åren byggde L. Fritz Gruber upp en betydande samling med originalverk och dokumentärt material om Man Rays liv och konstnärskap. 1963 gav han ut sin första bok om Man Ray, ”Man Ray Portraits”.

1977 köptes delar av Grubers samling in till Museum Ludwig i Köln där den utgör grundstenen till museets stora fotosamling. Paret Gruber har efter det även donerat ytterligare bilder till museisamlingen. Grubers privata samling förvaltas nu av hans änka och The L. Fritz Gruber Foundation.
Mellan 1950 -1980 drev Gruber Photokina Bilderschauen,( Photokinathematic cultural exhibitions), en mässa som visade tyska och utländska fotografer. Han grundade sällskapet Deutsche Gesellschaft für Photographie och har faktiskt fått ett torg uppkallat efter sig i sin hemstad Köln.

Konstnär

Rolf Winquist var framför allt internationellt känd som porträttfotograf. Omkring år 1950 började han också experimentera med gatubilder och reportagefoto. Han tog också mode- och reklambilder på uppdrag av modehus och magasin. Winquist drev under många år Ateljé Uggla på Kungsgatan i Stockholm. Där använde han flera yngre fotografer som assistenter, bland annat några ur gruppen Tiofoto som bildades 1958, och Hans Gedda som sedan drev studion vidare i ytterligare två år efter Winquists död.

Utropspris
3 000 SEK