TAKLAMPA, trä/tyg, troligen Italien, 1900-talets mitt.

Rund konturerad trästomme med tyghänge i cylinderform, dekorerad med brodyr. Dekorerad med fransar och tofsar. Bronserad med svärtade detaljer. Beklädd stomme. Från takfäste höjd ca. 120 cm.

Smärre fransslitage, enstaka fläck.

Utropspris
800 SEK