MATSERVIS, porslin, 70 delar, "Medusa", Versace för Rosenthal
8 kuverttallrikar,
8 mattallrikar,
8 assietter,
8 förrättstallrikar,
8 djupa tallrikar,
2 ovala uppläggningsfat,
1 terrin med lock,
1 tillbringare med lock,
1 liten kanna med lock,
1 såssnipa på fat,
1 askkopp,
2 ströare,
1 ostkupa på fat,
1 sockerskål med lock,
1 ljusstake,
7 servettringar,
1 skål,
8 koppar på fat
2 dukar
Vinkylare "Wild Flora, höjd 20cm, diameter 20cm.
Slitage. Repor. Enstaka nagg.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.