Helmut Newton

(USA, 1920-2004)
Helmut Newton
(USA, 1920-2004)

HELMUT NEWTON, bok, "Sumo", Taschen, Monte Carlo 1999, signerad och numrerad 08227/10000.

Inbunden. Kromad benställning designad av Philippe Starck medföljer. 71 x 51 cm.

Omslaget några veck, smärre sedvanligt slitage.

Konstnär

Helmut Newton föddes 1920 i Berlin och dog 2004 i Los Angeles. Han anses av många vara en legend inom den moderna fotografin. Under 1930-talet studerade han mode- och porträttfotograf för Yva, en av Berlins ledande societetsfotografer. Han inspirerades av såväl Brassaïs som av dokumentärfotografen Erich Solomon. Han publicerades frekvent i tidningarna Elle och Vogue och utanför modevärlden uppmärksammades han för sina svart-vita aktfotografier. Han försökte ofta återskapa det förbjudna och skandalösa - berömda människor tagna på bar gärning.

Utropspris
5 000 EUR

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

613. Lars-Gunnar Nordström, Utan titel.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
85 000

ditt bud
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
Aktuellt bud:
85 000 SEK