Gavlar av betsad bok. Fanerad med teak. Överdel med tre hyllplan. Nedtill med fyra lådor, utdragbar skrivskiva. Dörrpar med bakomliggande förvaring. Bredd 115. Djup 42. Höjd 167 cm. Nyckel finns.
Slitage, repor och märken. Hyllplan bakom dörrar saknas.