MOCCASERVIS, 9 delar, porslin Herend, Ungern 1900-talets slut.

Handmålad dekor med motiv av blommor och fjärilar. Kanna, gräddsnäcka, 6 mockakoppar, sockerskål. Höjd 6-19 cm.

Bruksslitage. Ett fat med hårfinspricka.

Utropspris
200 EUR