Gjuten och patinerad brons. Lavett i ek. Beslagen som fixerar röret är handsmidda. Numrerad 789/3000. En modell av denna gavs som gåva till konung Gustav XVI och Drottning Silvia i Karlskrona 1980. Längd ca 39 cm. I trälåda.
Smärre slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.