EGRON LUNDGREN, tillskriven, olja på papper, ej signerad
Knäböjande italiensk herde. 40 x 24,5.
Uppfäst på pannå. Retuscher och lagningar. Ytsmuts.
Bukowski Auktioner, Stockholm, auktion 348, ”Vårauktionen”, 2-3 april 1952, kat nr 51 (under titeln ”Knäböjande italiensk herde”).
Kungliga Akademien för de fria konsterna, Stockholm, ”Egron Lundgren. Minnesutställning”, 1876, kat nr 37.
Katalognumret är enligt tidigare uppgift troligtvis en förstudie till Lundgrens målning ”Corpus-Dominifesten i Rom” från 1847.