SKRIVBORDSSET, 3 delar, mässing, Gustaviansk stil, Gusum, nr 38. 1900-tal.
Ljusstakar med kolonnformad stomme på kvadratisk bas med genombruten gallerkant. Höjd ca 19 cm. Ställ för pennor, med genombruten gallerkant samt på fyra kulfötter. Längd ca 22,5 cm.
Bruksslitage, repor och stötmärken.