SPEGEL, gustaviansk, Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799).
Förgylld samt bronserad. Rektangulär spegel, i dekorfältet motsittande sfinxer samt medaljong och bandrosett. Signerad IÅ bär även Stockholms hallstämpel. Totalhöjd 164 cm, bredd 72 cm.
Slitage, skador, lagningar, senare retuscher och spegelglas.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.