Höjd 54 cm. Präglad "HÖGANÄS. E" i botten.
Smärre slitage. Lagningar på halsen och draken.
Vasen finns med i priskuranten 1905 och har modellnummer 983. Det står också att den var 54 cm hög och kostade 20 kr.