Fästen i mässing. Eneggad klinga, svagt böjd med flat rygg. Den ena klingan daterad 1839. Längd ca 78, varav klingorna ca 62,5 cm.
Bruks- samt åldersbetingat slitage med repor och stötmärken/skador. Renoverade med bland annat senare nedslipade klingor. Mindre lagningar.