PLÅTLEKSAK, Gik Gak höna med kyckling, Eberl, Tyskland, 1900-talets första hälft.

Litograferad plåt. Höna som drar kyckling, låda på hjul. Höjd 12. Längd 21 cm.

Fjäderverk saknas. Tömmar saknas. Bruksslitage. Anlupen.

Utropspris
1 500 SEK