BORDSLAMPOR, 2 st, glas, Hans-Ove Sandeberg, Kosta, 1970-tal.
Fötter med underfång i grått. Kupor med blästrad dekor av figurer respektive bockar. Signerade Kosta Hx B5988 och Kosta 101 O. Sandeberg. Höjd ca 16 och 26 cm.
Den mindre med obetydlig nagg. Smärre slitage. Ej funktionstestade.