Mörkbetsat trä. En låda i sarg. Balusterformade ben kopplade med avlastningshylla. Längd 80 cm, bredd 83 cm, höjd 78 cm.
Bruksslitage. Fläckar. Trä ställvis slaget, bl a skivan. Avslag och sprickor. Lagningar och limrester.