STOLAR, 2+2 st, sk "Crown chairs", barockstil, 1800-talets slut.

Betsat lövträ. Skuren dekor av bl a kronor. Svarvade, kopplade ben. Läderklädda sitsar och ryggbrickor.

Bruksslitage. Två med senare klädsel. Stötmärken. Sprickor. Fläckar. Spikhål. Skadad klädsel baktill på rygg. Två med skadad klädsel även framtill, samt med nedsuttna sitsar.

Utropspris
1 500 SEK