BORDSTELEFON, "Rikstelefon", Telegrafverkets verkstad, Nynäshamn, 1900-talets början.

Svartlackerat trä och plåt, med detaljer av metall. Höjd 33 cm. Längd 21 cm.

Ej funktionstestad. Ytskikt med slitage.

Utropspris
2 500 SEK